Hosting

SSL Sertifikası Nedir?

SSL Sertifikası (Secure Sockets Layer) Türkçe dildeki karşılığı “Güvenli Giriş Katmanı” olarak bilinmektedir.
SSL Sertifikası, herhangi bir web sitesinde kullanıcı ile site arasında şifreli bir bağlantı oluşturur ve aynı zamanda kullanıcının bulunduğu web sitesine yönelik kimlik doğrulama vb. çeşitli önlemleri alarak çeşitli güvenlik gereksinimlerini yerine getiren bir dijital güvenlik sertifikasıdır. Bu güvenlik önlemiyle web sitesinde barınan ve paylaşılan bilgiler, üçüncü şahısların eline geçemez ve web sitesi korunaklı bir durumda olur.

SSL Sertifikası; kullanıcıların kişisel bilgileri, ev ve işyeri adresi, mail adresi, kredi kartı bilgileri, banka hesabı gibi çeşitli bilgileri koruduğundan çok büyük önem taşımaktadır. Kişisel verilerin gizliliğini korumak konusunda hizmet veren SSL Sertifikası, üyelik sistemine sahip olan web siteleri veya e-ticaret sitelerinde aktif olarak alışveriş yapan kullanıcıların kredi kartı ve kişisel bilgilerini koruduğundan bu siteler için çok önemlidir.


SSL Sertifikası Olmayan Siteler Nasıl Anlaşılır?

Bir web sitesinin SSL Sertifikasına sahip olduğunu anlamak için birden fazla durumu analiz etmek gerekir.
İlk işlem olarak web sitesinin URL’sinde bulunan “HTTPS” ifadesine bakılmalıdır. Bu güvenlik sertifikasını sahip olan sitelerde “HTTPS” yazar. Eğer bu sertifikaya sahip değilse bu ifade “HTTP” şeklindedir. “HTTP”nin sonundaki “S” Security (Güvenli) demektir. Bu şekilde web sitesinin korunaklı olup olmadığını görebiliriz.

İkinci bir yöntem ise yüksek veri şifreleme hizmetinde bulunan web sitelerinde tarayıcının kilit simgesinin bulunduğu yerde o web sitesine ait firmanın kuruluş ismi yer alır, bu ifade genellikle yeşil renkte gösterilir.


SSL Sertifikası Çeşitleri Nelerdir?

DV (Domain Validation) Sertifikası : Başvuru sahibinin herhangi bir domain kullanma hakkı olup olmadığını kontrol eden ve diğer çeşitlerine göre en düşük maliyetli sertifika olarak bilinmektedir. Bu hizmeti sağlayanlar tarafından şirket bilgileri kontrol edilmemekle birlikte web sitesindeki paylaşılan bilgiler şifrelenir.

OV (Organizational Validation) Sertifikası : Şirketin bilgileri, sertifikayı sağlayan hizmet tarafından doğrulanır. Genel anlamda alan adı sorgulaması ve şirkete ait olan bilgilerin doğru olup olmadığıyla ilgili genel kontroller yapıldıktan sonra hizmet verilir. Şirket bilgileri görünür olduğundan dolayı daha güvenli bir sertifikadır.

EV (Extended Validation) Sertifikası : En çok güven veren sertifikadır. Şirket bilgilerinin doğruluğu ve güvenirliği gibi durumlar sorgulandıktan sonra buna ek olarak şirket ayrıntılı incelemeye alınır. Fiziki operasyonlar ile şirket varlığının doğrulanması ile şirketin resmi kayıtlarına ulaşıldıktan sonra hizmet sağlanır.


SkyVds SSL Sertifikası Hizmeti

İhtiyacınız doğrultusundaki SSL Sertifikalarına erişim sağlamak ve hizmet alabilmek için bizlere web sitemiz üzerinden satış ve destek ekibimizle iletişime geçebilir ve detaylı bilgilendirmeye sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu