Hosting

CRM Nedir?

Açılımı (Customer Relation Management) olan CRM, firmaların müşterilerine özgü tasarladığı ve bütün müşteri portföyünün kontrolünü sağlayan çok etkili bir yazılımdır. Var olan bütün müşteri temaslarını artırmak, şirketlerin daha yüksek ticari boyutlara erişebilmeleri ve finansal ölçüde büyük güç kazanabilmek amacıyla kullandığı teknolojiyi ve stratejiyi esas alan uygulamaların tümüdür.

CRM Ne İşe Yarar?

CRM, müşteriler ile ilk diyalogdan tutun satış sonrası verilen hizmetlere kadar elde edilen bütün verilerin ve işleyiş sürecinin nasıl olduğu ile alakalı takibin sağlanmasını sağlamak gibi birçok nitelikli özellik barındırır. CEO’lar genellikle CRM ile alakalı çözüm odaklı işleyişlerle; satış alanında bütün planlamaları, çalışanların müşterilere karşı olan tutum davranış ve performanslarını, en eski ve en yeni yapılmış satışların geçmişlerine ulaşım sağlamayı, çözüm önerileri geliştirmek ve kayıt altına aldığı bu verilere istedikleri zaman kolay bir yöntemle ulaşmayı sağlamak için kullanırlar.

CRM’in Avantajları Nelerdir?

Bir örnekle başlayacak olursak CRM çözümleri, geçmiş yıllarda bir şirketin kurulum ve gelişim maliyetleri çok uzun ve karışık eğitimleri yüzünden yalnızca büyük ve kurumsal şirketlerin uyguladığı bir çözümleme sistemiydi. Fakat günümüzde böyle olmaktan çıktı. Çünkü gelişen ve kendini sürekli yenileyen bulut teknolojisi daha küçük olan kurum ve şirketlerin de bu çözümleme hizmetinden yararlanabilmesi için ürettiği çok kullanışlı ve kolay yazılımlarla bunu mümkün hale getirdi.

Bulut teknolojili CRM’ler, kurulum bakım ve altyapı gibi büyük ölçekli maliyetleri sonlandırdığı gibi internet hizmeti olan her yerde müşterileri ile ilgili her şeye rahatlıkla ulaşım sağlayabildi. Örnek verecek olursak, mobil aplikasyon hizmeti veren CRM, dışarıda çalışan bir ekipten sahada çalışan personele, toplantıdan dönen yetkililerden bakım ve onarıma giden servise kadar bütün bilgilere çok kısa bir süre içerisinde ulaşabilir ve bunları çalışanlarıyla paylaşabilir.

CRM İçin Önerilen Uygulamalar Nedir?

Android ve iOS uygulamaları, küçük şirketlerin hiçbir şekilde eğitim almadan ihtiyaçları doğrultusundaki bilgiyi elde etmesine ve kısa zamanda şirketinin büyümesine olanak sağlamıştır.

Finansal anlamdaki proje ve hizmetlerinizin yönetimini sağlamak için “Paraşüt” isimli uygulamayı indirebilir destek alabilirsiniz. Aynı zamanda Paraşüt ile entegre olan “TeamGram”ı indirip, bu uygulama ile de satış sürecini kolaylıkla yönetebileceğiniz panele erişim sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu